O metodzie

Bilateralna Integracja

Metoda integracji bilateralnej opracowana została przez p. Sheilę Dobie OBE aby nieść pomoc dzieciom, nastolatkom i dorosłym ze specyficznymi trudnościami w nauce i/lub zachowaniu, a także tym osobom, które nie są w stanie w pełni realizować swojego potencjału.

O metodzie

„Wczesny rozwój bazuje na plastyczności związanej z doświadczeniami płynącymi z interakcji z otaczającym światem. Późniejsze procesy uczenia się opierają się na plastyczności zależnej od uzyskiwanych indywidualnych doświadczeń.” S.Dobie,(2008).

Program stworzony przez Sheila Dobie OBE (Szkocja) jest to indywidualny program ćwiczeń, który zachęca mózg do bardziej efektywnego i szybszego przetwarzania bodźców, ponieważ ruch jest podstawą wszystkich procesów uczenia się.

Dzieci uczą się poznawać nie tylko prawidłowe wzorce ruchowe, ale również odnajdywać położenie swojego ciała w przestrzeni i poznawać schemat swojego ciała.

Jednym z najdelikatniejszych aspektów rozwoju jest zrozumienie, utrwalenie i poczucie pewności właściwej mapy ciała. Mapę ciała, choć sama w sobie jest skomplikowana, można stosunkowo łatwo opisać jako zbiór elementów umożliwiających zrozumienie własnej fizyczności. Nakreśla ona fizyczną świadomość własnego ciała i otwiera dostęp do wiedzy na temat tego kim jesteśmy, czym jesteśmy i gdzie jesteśmy. Schemat ciała to także bardzo skomplikowany termin, który można opisać w stosunkowo prosty sposób. Określa on zestaw procesów neurologicznych, które pozwalają nam właściwie korzystać z własnej mapy ciała. Dzięki temu możemy wchodzić w interakcję z otaczającym nas światem i co najistotniejsze, czynić postępy w nauce i rozwoju.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.